2025-111-44

Využití bifázické disoluční metody pro odhad biologické dostupnosti špatně rozpustných léčivých látek

Vedoucí práce: Ing. Tereza Školáková, Ph.D.

Nejrozšířenějším způsobem aplikace většiny léčivých látek je stále jejich perorální podání v podobě tablety či tobolky. Předpokladem optimálního terapeutického účinku je dostatečná biologická dostupnost dané léčivé látky, která je ovlivněna především jejím rozpouštěním. K posouzení množství a rychlosti uvolňování léčivé látky v podmínkách in vitro slouží celá řada zkoušek disoluce. Poměrně málo známý bifázický disoluční systém byl navržen pro popis vstřebávání léčivé látky membránami GITu a lze jej využít při testování rozpouštění špatně rozpustných léčivých látek. Cílem práce bude prostudovat disoluční křivky různých formulací, jejichž profil bude rámcově odpovídat průběhu plazmatické koncentrace v čase po perorálním podání.

V rámci práce bude student připravovat rozdílné formulace a dále je bude charakterizovat různými metodami. U připravených formulací bude hodnotit kinetiku uvolňování léčivé látky pomocí bifázické disoluční metody a porovnávat je s konvenčními disolučními testy.

Místo řešení: Ústav organické technologie (111)