2025-112-19

Syntéza mechanicky robustních biodegradovatelných hydrogelů na bázi derivátů poly(benzyl L-glutamátu)

Vedoucí práce: Dr. Tomáš Sedlačík

Hydrogely jsou zajímavé materiály s vysokým obsahem vody, které nacházejí uplatnění mimo jiné v medicíně, např. jako materiály pro krytí a léčbu otevřených ran nebo jako resorbovatelné materiály podporující regeneraci poškozené tkáně. Jejich biologická rozložitelnost je proto nasnadě. Polymery pro přípravu biodegradovatelných hydrogelů je možno získat modifikací poly(benzyl L-glutamátu). Jednoduchým sesíťováním polymerů však vznikají mechanicky slabé hydrogely, které se pro řadu aplikací nehodí. Synergické zvýšení mechanické pevnosti hydrogelů je možno docílit přípravou hydrogelů s dvojí sítí.

Student využije dodané polymerní prekurzory na bázi poly(benzyl L-glutamátu) s různými funkčními skupinami, které budou složit pro síťovací reakce (viz obrázek). Vybraný prekurzor připraví student sám. Oddělené síťovací mechanismy umožní přípravu robustních hydrogelů s dvojí sítí, které budou z podstaty povahy výchozího polymeru biodegradovatelné. Student provede zejména mechanickou zkoušku hydrogelů a vyhodnotí vztah mechanických vlastností na složení vzorků.

Místo řešení: Ústav polymerů (112)