2025-112-20

Syntéza a charakterizace funkčních psedo-hvězdicivotých polymerů s hydrofobními polyethylenovými jádry

Vedoucí práce: Prof. Ing. Jan Merna, Ph.D.

Konzultant: Christian Rossner, Ph.D.

Amfifilní makromolekulární sloučeniny jsou klíčové pro řadu polymerních technologií. Zatímco využití jednoduchých architektur jako jsou např. blokové kopolymery je poměrně dobře prozkoumané, představuje v současnosti zajímavou možnost využití větších makromolekulárních struktur majících jinak nedostupné funkce, jako např. kartáčové nebo hypervětvené polymery. Cílem této práce je zpřístupnit hydrofobní hypervětvené polyethyleny roubováním hydrofilními řetězci využitím kombinace chain walking katalýzy a řízené radikálové polymerizace. Takové polymery mohou být využity ve speciálních aplikacích jako nosiče hydrofobních léčiv, aktuátory nebo nanoreaktory.

Hydroxy-funkcionalizované větvené polyethyleny budou syntetizovány chain walking katalýzou. Hydroxy skupiny budou využity pro navázání ATRP iniciačních skupin nebo RAFT přenosových činididel. Vude zkoumána schopnost využití makroiniciátorů, resp. makropřenosových činidel, pro řízenou polymerizaciakrylátů a akrylamidů. Připravené polymery budou charakterizovány pomocí UV-VIS a NMR spektroskopie, SEC a dalších dostupných metod.

Místo řešení: Ústav polymerů (112)