2025-112-25

Self-healing materiály na bázi kopolymerů ethylenu a undecenové kyseliny (I)

Vedoucí práce: Ing. Anatolij Sokolohorskyj, Ph.D.

Self-healing polymerní materiály spadají do oblasti polymerních specialit. Tyto materiály jsou schopny na základě vnějších vlivů částečného nebo úplného zacelení poškození, jako jsou např. škrábance či praskliny. Jednou z cest přípravy self-healing materiálů je využití vzniku reverzibilní sítě mezi ionty kovu a karboxylových skupin v kopolymeru ethylenu a undecenové kyseliny. Vzniklá 3D síť umožňuje vratné přeuspořádání vazeb v mikrostruktuře, a tím zacelení případného defektu. Cílem práce je prostudování vlivu množství konkrétního iontu kovu na výsledné self-healing chování.

Student bude v rámci eperimentální práce připravovat vzorky s různým podílem kov-karboxylát interakce a sledovat vliv složení na self-healing chování – tzn. schopnost zacelení materiálu a změnu mechanických vlastností.

Místo řešení: Ústav polymerů (112)