2025-126-1

Příprava a charakterizace vlastností magnetických nanočástic FexOy

Vedoucí práce: Ing. Alena Řezníčková, Ph.D.

Konzultant: Ing. Hoang Yen Nguyenová, Ing. Veronika Lacmanová

Magnetické nanočástice (NP) nacházejí uplatnění v oblasti nanobiomedicíny, nanochemie, elektroniky a nanoterapie. Volbou vhodných podmínek syntézy NP lze připravit nejen „core-shellˮ NP, ale také povrch nanočástic vhodně funkcionalizovat pro zvolenou aplikaci. Pro biomedicínské aplikace jsou důležité jejich fyzikální a chemické vlastnosti, velikost, krystalická nebo amorfní povaha, biokompatibilita atd. FexOy vykazují hned několik výhod oproti ostatním typům NP a to díky laditelným fyzikálně-chemickým vlastnostem, nízkým nákladům na syntézu, snadné dostupnosti prekurzorů, magnetické povaze, širokému spektru látek pro povrchovou funkcionalizaci a snadné manipulaci v biologickém prostředí pomocí vnějšího magnetického pole.

V rámci bakalářské práce bude student sledovat zejména tvar, velikost, homogenitu, distribuce velikostí, optické a magnetické vlastnosti připravených nanočástic pomocí širokého spektra analytických metod. Student bude také navrhovat a optimalizovat podmínky syntézy magnetických nanočástic. Dále bude studovat jejich stabilitu (teplotní, časová a fotostabilita) a to pomocí UV-Vis spektroskopie. Stabilita koloidů je klíčová pro jejich budouci aplikace ať už v medicíně nebo v elektronice. Na vybraných vzorcích budou provedeny také biologické testy: (i) baktericidní, (ii) fungicidn a (iii) cytotoxicity. Výsledky z biologických testů a magnetických účinků bude student pouze vyhodnocovat.

Místo řešení: Ústav inženýrství pevných látek (126)