2025-126-13

Enantioselektivní analýza organických a bio-organických molekul s absolutním detekčním limitem

Vedoucí práce: doc. Mgr. Oleksiy Lyutakov, Ph.D.

Biologická aktivita a medicinský účinek organických molekul úzce souvisí s jejich konfigurací. Proto pro kontrolu kvality farmaceutických produktů je nezbytné zaručit vývoj metody rychlé a spolehlivé analýzy molekulární konfigurací (chirality). Současné metody jsou schopné zaručit celkem spolehlivou analýzu, ovšem jsou velice náročné na čas a přístrojové vybavení. Detekční limity také nejsou zcela ideální. Právě proto ve spolupráci s Seul National University a University of Glasgow se snažíme (a úspěšně) zavést alternativní způsob detekce na bází chirálních nanostruktur a povrchově-zesílené Ramanovské spektroskopie (v angličtině - SERS). Naší hlavní výhodou je „obrovská“ citlivost metody a možnost rozlišit signál od různých enantiomerů během měření, které trvá ca 5 min bez nutnosti předchozího zpracování/separace vzorků. Tato práce je zaměřena na další vývoj našich postupů enantioselektivní SERS detekce včetně zjištění jejích výhod i omezení.

PC – příprava chirálních nanostruktur (gold helicoids), jejich charakterizace a použití v enantioselektivní SERS detekci.

Místo řešení: Ústav inženýrství pevných látek (126)