2025-126-27

Příprava a vlastnosti mikrodomén typu polymer-Ag nanočástice

Vedoucí práce: doc. Ing. Jakub Siegel, Ph.D.

Konzultant: Ing. Jana Pryjmaková

Implementace nanočástic za využití excimérového laseru otevírá nové možnosti tvorby komplexních kompozitů. Laserem zpracované polymerní materiály nabízejí velmi specifické povrchové vlastnosti, které lze využít pro tvorbu nanokompozitů na bázi kovových nanočástic. Tento způsob nabízí mnoho příležitostí ke zlepšení užitných vlastností polymerních materiálů.

Práce je zaměřena na modifikaci polymerních fólií excimérovým svazkem v roztocích stříbrných nanočástic. Náplní práce studenta bude příprava roztoků Ag nanočástic a jejich následná imobilizace do polymerního substrátu přes mřížku za účelem tvorby mikrodomén. Bude studovat míru zabudování nanočástic do povrchu polymerů, změny povrchové morfologie, chemického složení, smáčivosti a optické vlastnosti těchto struktur pomocí UV-Vis spektroskopie.

Místo řešení: Ústav inženýrství pevných látek (126)