2025-126-28

Příprava stříbrem dopovaných polymerních tkaných textilií: charakterizace a biologické vlastnosti

Vedoucí práce: doc. Ing. Jakub Siegel, Ph.D.

Konzultant: Ing. Jana Pryjmaková

Kompozity na bázi polymer-Ag nanočástice jsou v současnosti slibnými materiály v oblasti biomedicínských aplikací. V závislosti na cílené funkci zdravotnického prostředku jako je antibakteriální aktivita, transport léčiva či sezorické schopnosti, je ukotvení nanočástic v materiálu jedním z důležitých technologických kroků rozhodující o úspěchu vyvíjeného produktu z hlediska jeho dlouhodobé funkčnosti. Proto se neustále hledají nové metody příprav nanomateriálů a také způsoby ukotvení aktivních složek v polymerní matrici.

Náplní práce studenta bude příprava roztoků stříbrných nanočástic elektrochemickou metodou. Tyto nanočástice následně imobilizuje do povrchu polymerní tkané textílie pomocí KrF excimérového laseru. Připravené kompozity následně podrobí povrchovým analýzám AFM a SEM, bude studovat chemii povrchu a jeho smáčivost. Na závěr bude studovat antibakteriální vlastnosti a cytotoxické účinky kompozitů Ag/textílie.

Místo řešení: Ústav inženýrství pevných látek (126)