2025-126-3

Replikace polymerních mikro- a nanostruktur

Vedoucí práce: prof. Ing. Petr Slepička, Ph.D.

Konzultant: Ing. Bára Frýdlová

Převážně experimentální práce. V rámci práce budou připraveny vzory typu (např. LIPSS či včelí plástev z vybraného typu polymeru na bázi replikace vzoru. Bude optimalizována příprava tzv. masteru (PDMS). Bude studován vliv teploty a tlaku v průběhu replikace na výsledné fyzikálně-chemické vlastnosti struktur. Tyto vrstvy pak budou plazmaticky modifikovány, a budou sledovány změny v jejich povrchové morfologii a chemii, zejména v souvislosti s možnými aplikacemi pro tkáňové inženýrství či v oblasti senzoriky.

Student bude připravovat struktury typu LIPSS (periodický vzor) či včelí plástev na bázi replikace vzoru za zvýšené teploty, tlaku a optimalizace polymerní folie (plazmatická preexpozice..). Tyto replikáty budou následně podrobeny modifikaci plazmatem s cílem připravit superponované struktury na původní vzor. Zaměří se na studium smáčivosti a sledování morfologie laserovým konfokálním mikroskopem a gravimetrii. Bude navrhovat (po konzultaci) vhodné analýzy a následně se podílet na jejich interpretaci a vyhodnocení.

Místo řešení: Ústav inženýrství pevných látek (126)