2025-143-10

Aplikace pro vizualizaci schémat zapojení čítačů

Vedoucí práce: Ing. Petr Čech, Ph.D.

Čítače jsou zařízení, která obvykle počítají, a někdy i zobrazují, průběh určitých událostí nebo procesů. Z hlediska matematického lze čítače rozdělit na vzestupné, kdy zvyšují svou hodnotu a sestupné, kdy ji naopak snižují. Obecně však čítače mohou čítat posloupnosti různých stavů, které jsou definované logickou funkcí. Elektronické čítače užívané ve výpočetních systémech se většinou navrhují pomocí tzv. sekvenčních logických obvodů, které se vyznačují tím, že výstupní proměnné jsou stanoveny nejen kombinací hodnot vstupních proměnných, ale i jejich předchozími stavy. Reprezentují tedy určitý model paměti, který se v praxi realizuje pomocí řady různých typů tzv. klopných obvodů. Cílem práce bude návrh a vytvoření aplikace, která na základě definované posloupnosti číselných stavů sestaví příslušný čítač s využitím vybraného typu klopného obvodu a zobrazí schéma zapojení tohoto čítače.

Student se seznámí s teorií čítačů, sekvenčních a klopných obvodů. S využitím vhodných programovacích nástrojů navrhne a vytvoří aplikaci pro generování schémat čítačů na základě definované posloupnosti stavů a vybraného typu klopného obvodu. Funkci navržených čítačů ověří prakticky s využitím reálných elektronických součástek.

Místo řešení: Ústav informatiky a chemie (143)