2025-143-9

Generátor Karnaughových map pro minimalizaci logických funkcí

Vedoucí práce: Ing. Petr Čech, Ph.D.

Karnaughova mapa je jedním z nástrojů, které se používají k minimalizaci logických funkcí. Funguje na principu zobrazení n-rozměrné tabulky logických proměnných a stavů do dvojrozměrné mapy, ze které lze vyjádřit minimalizovanou logickou funkci. Metoda se uplatňuje zejména při návrhu pokročilejších logických obvodů, kdy je potřeba stanovit počet logických operací tak, aby jich bylo použito nejmenší možné množství. Cílem práce je navrhnout a vytvořit aplikaci, která bude ze zadané logické funkce generovat Karnaughovu mapu, vyjádří minimalizovanou funkci a stanoví potřebný počet logických operací pro její řešení.

Student se seznámí s teorií metody minimalizace logických funkcí pomocí Karnaughových map. Navrhne a s využitím vhodných nástrojů vytvoří aplikaci pro generování Karnaughovy mapy z logické funkce zadané pravdivostní tabulkou. Aplikace vyjádří minimalizovanou funkci a stanoví celkový počet logických operací.

Místo řešení: Ústav informatiky a chemie (143)