2025-148-5

Studium uvolňování těkavých organických látek z polymerních pěn

Vedoucí práce: Ing. Vítězslav Knotek, Ph.D.

Konzultant: doc. Dr. Ing. Michal Ďurovič

Již přes 20 let se polyethylenová pěna používá v paměťových institucích pro ukládání nebo vystavování předmětů a listin. V současnosti se ukazuje, že v průběhu stárnutí pěn může docházet k uvolňování těkavých organických látek kyselé povahy. U materiálů používaných pro účely památkové péče je důležitý zejména typ uvolňovaných látek a koncentrace kyselých látek. Cílem práce bude zjistit profil uvolňovaných těkavých látek z různých polymerních pěn po umělém stárnutí a odhadnout koncentraci látek kyselé povahy.

Náplní práce bude příprava vzorků polymerních pěn, provedení stárnutí při různých teplotách a studium uvolňovaných tekavých látek pomocí metody SPME. Zároveň budou provedeny testy křížové infekce, kdy citlivým materiálem bude papír z čisté buničiny. Hodnocenými parametry u papíru bude barevnost, pH studeného výluhu a průměrný polymerační stupeň.

Místo řešení: Ústav chemické technologie restaurování památek (148)