Předcházející      Další

Katalytické krakování olefínů

 

Autor: Petra Heroutová

Ročník: 5.

Ústav: Ústav organické technologie

Školitel: Ing. Doc. V. Tukač, CSc.

 

 

Katalytické krakování je endotermní proces probíhající na kyselém katalyzátoru přes karboniový ion R+. Tvorba karboniového iontu je rychlost určujícím krokem procesu. Toto “štěpení” vazeb C-C slouží ke zpracovávání výševroucích ropných frakcí (výševroucích olejů – případně mazutu - cca od 200OC) z atmosferické rektifikace ropy. S rostoucí poptávkou po propylenu a snahou po hlubším využití surovin se pozornost zaměřuje na využití C4 – C6 frakcí pro výrobu propylenu a ethylenu.

Cílem této práce je vyhodnotit experimentální testování krakovacích katalyzátorů provedené na výzkumné jednotce v Chemopetrolu Litvínov s modelovou látkou 1-hexenem, za podmínek tlaku 150 kPa a teplot 475 – 550 oC. Pomocí programu Aspen Plus byla vytvořena počítačová simulace daného procesu a výsledky řešení modelu byly porovnány s experimentálně zjištěnými hodnotami.

            S cílem zvýšit konverzi krakování suroviny a selektivitu na propylen a ethylen byl formulován matematický model založený na předpokladu rovnovážného chování reakční směsi. Experimenty byly porovnány s řešením pro ideální chování a stavovou rovnici Peng-Robinsona.