Předcházející      Další

Vliv složení skloviny na korozi molybdenových elektrod

 

Autor: Radka Kocourová

Ročník: 5.

Laboratoř anorganických materiálů, Ústav skla a keramiky.

Školitel: Ing. Jiří Matěj, CSc.

 

Byly měřeny klidové korozní potenciály molybdenové elektrody v roztavených sklovinách různého složení s použitím dvou různých referentních elektrod s kyslíkovou funkcí: jednoduché elektrody realizované platinovým drátem a elektrody s oxidem zirkoničitým o parciálním tlaku kyslíku daným rovnováhou Ni/NiO. Potenciál měřený proti zirkoničité elektrodě je reprodukovatelnější, rychleji se ustaluje a nezávisí na hloubce ponoření.

Potenciál molybdenové elektrody v modelové sodnovápenaté sklovině (74%SiO2, 10%CaO, 16%Na2O) se přídavkem různých čeřiv posouvá ke kladnějším hodnotám. Největší posun je pozorován u skloviny čeřené As2O3 a nejmenší při použití čeřiva Na2SO4. U dvou sklovin s obsahem 24% oxidu olovnatého s obsahem a bez obsahu oxidu arsenitého nebyl pozorován posun ke kladnějším hodnotám vlivem oxidu arsenitého, ačkoliv bylo dříve popsáno výrazné snížení koroze.

V další části práce byly vyšetřeny dynamické polarizační křivky . V  modelové sklovině čeřené Sb2O3 a skloviny bez čeřiv byl v anodické části nalezen průběh typický pro pasivaci elektrody. U skloviny čeřené sulfátem se pasivace pravděpodobně narušuje uvolňovaným plynem.