2023-101-18

Rozklad halogenovaných uhlovodíků v klouzavém elektrickém výboji

Vedoucí práce: Ing. Libor Mastný CsC.

Odpadní halogenované uhlovodíky, především fluorované, silně poškozují ochrannou ozonovou vrstvu Země. Proto jsou neustále vyvíjeny a zdokonalovány metody jejich likvidace, s následnou možností ekonomicky zpracovat jejich rozkladné produkty. V ústavu anorganické chemie  VŠCHT byla vyvinuta nová konstrukční varianta zařízení typu glid-arc, na které bude možno ověřit efektivitu rozkladných chemických reakcí halogenovaných uhlovodíků.

Na modelových sloučeninách testovat celkový postup jejich rozkladu v klouzavém elektrickém výboji a  ověřit možnosti zpracování rozkladných produktů na  chemicky bezpečné sloučeniny. Výběr sloučenin bude směrován především  na vysoce stabilní fluorované uhlovodíky.

Místo řešení: Ústav anorganické chemie (101)