2023-101-19

Vývoj antibalistických cermetů systému Ti-B-C metodami difúzního boridování

Vedoucí práce: Ing. Libor Mastný CsC.

Ochrana jednotlivců proti účinkům střelných zbraní je doposud řešena systémem tzv. neprůstřelných keramických materiálů fixovaných v textilních materiálech. Výběr keramických materiálů pro tyto účely je doposud zaměřen především na jejich vysokou tvrdost, ale již méně se bere v úvahu, že vysoká tvrdost znamená též křehkost a vysokou náklonnost k praskání. Cermetové materiály mohou kombinovat vysokou tvrdost dominantní keramické složky s výhodnými hodnotami plastické deformace poměrně měkkých a pružných kovových materiálů ve funkci pojiva. Jedním z dalších výběrových kritérií je také snaha o snížení celkové hmotnosti soustavy.Kombinace vysoce tvrdých sloučenin TiB, TiB2 a TiC s relativně nízkou měrnou hmotností v pojivu z kovového titanu má předpoklady překonat parametry dosud používaných/vyráběných materiálů na bázi karbidu křemíku nebo korundu.

Metodou difúzního boridování titanových substrátů v zásypu boru nebo karbidu boru při teplotách 1200°C až 1500°C připravit multivrstevnaté cermety, vyhodnotit difúzní koeficienty reakce titanu se sloučeninami boru a strukturní parametry jednotlivých vysoce tvrdých fází. V případě získání časové rezervy je možné ve spolupráci s Fakultou strojní ČVUT provést informativní balistické zkoušky.

Místo řešení: Ústav anorganické chemie (101)