2023-101-24

Syntéza a charakterizace komplexů přechodných kovů s ligandy typu Schiffových bází odvozených od pyridoxalu

Vedoucí práce: RNDr. Viera Muraškova Ph.D.

Cílem práce je syntéza, strukturní charakterizace a určení magnetických vlastností komplexů přechodných kovů s ligandy vzniklých kondenzací pyridoxalu a aminu, u nichž je předpoklad, že budou vykazovat jev spinového přechodu, Spin Crossover (SCO). Spin Crossover fenomén má potenciální využití v různých odvětvích nanotechnologií pro paměťová zařízení, přepínače a optické displeje.

Náplní práce studenta bude teoretický návrh a praktická syntéza uvedených komplexů společně s charakterizací jejich magnetických vlastností metodou PMMS. Student se zaměří především na přípravu komplexů přechodných kovů s deriváty pyridoxalu a jejich aplikaci v medicíně, studovát bude jejich magnetické vlastnosti a možné využití v diagnostických zobrazovacích metodách.

Místo řešení: Ústav anorganické chemie (101)