2023-101-25

Optimalizace přípravy prekurzorů feritové keramiky pro slinování technologií SPS

Vedoucí práce: Ing. Ladislav Nádherný Ph.D.

Magnetické nanočástice nacházejí uplatnění jak v základním výzkumu tak různých aplikacích. Magnetické vlastnosti, například koercivitu a blokační teplotu (v případě superparamagnetismu) lze ovlivňovat prvkovým složením či velikostí studovaných nanočástic. Kobaltnatý ferrit (CoFe2O4), který je předmětem práce, lze využít jako magneto-optický prvek či materiál pro magnetické chlazení. Pro praktické aplikace se zpravidla využívá objemová (dopovaná) ferritová keramika, kterou lze připravit o vysoké hustotě pomocí techniky SPS. Důležitým krokem je pečlivá příprava vhodného nanopráškového prekurzoru.

Student bude připravovat nanopráškové prekurzory kobaltitého ferritu metodou ko-precipitace a podle odezvy při slinování v SPS bude prekurzor po dohodě se školitelem optimalizovat, případně dopovat prvky vzácných zemin. Součástí přípravy prekurzoru je měření rentgenové difrakce a vyhodnocování fázového složení a velikosti částic. Práce s odbornou literaturou.

Místo řešení: Ústav anorganické chemie (101)