2023-101-30

Příprava čoček s gradientní změnou indexu lomu pomocí metody iontové výměny ve skle

Vedoucí práce: doc. Ing. Pavla Nekvindová Ph.D.

Konzultant: Ing. Jan Baborák

Optické čočky s gradientní změnou indexu lomu jsou běžně využívány v kompaktních zobrazovacích systémech. Vedle gradientní změny indexu lomu většinou uvedené komponenty jako nežádoucí jev vykazují gradientní dvojlom. Nově se ukazuje, že tuto vlastnost je možné využít k zlepšení axiálního rozlišení , což je možné využít např. v maticovém polarimetru určeném pro diagnostiku rakoviny. Cílem je implementovat proces iontové výměny pro výroby uvedených GRIN čoček v české firmě.

Procesem iontové výměny bude student připravovat a také charakterizovat čočky s gradientní změnou indexu lomu, nejprve v komečních a později ve vlastních utavených typech skel. Svou pozornost by soustředil na možné využití symetrického gradientu dvojlomu a jeho využití.

Místo řešení: Ústav anorganické chemie (101)