2023-105-12

Využití elektrochemické syntézy při výrobě aktivních farmaceutických látek

Vedoucí práce: Doc. Ing. Tomáš Bystroň, Ph.D.

Při syntéze/výrobě aktivních farmaceutických substancí je nutné zajistit vysokou čistotu výsledných produktů. Pokud je v daném kroku provozována oxidační či redukční reakce, je často nezbytné použít toxická a poteciálně nebezpečná oxidační či redukční činidla. To samozřejmě komplikuje a prodražuje celý proces výroby, protože je zapotřebí zajistit bezpečnost provozu a zbytky činidel i vedlejších reakčních produktů z reakční směsi odstranit. Takto vzniklé závadné odpady je pak nutné likvidovat. Alternativním postupem je využití elektrochemické oxidace/redukce, při kterých dochází k přenosu elektronů mezi látkou a elektrodou, bez nutnosti použití těchto činidel. Elektrochemicky lze v systému také přímo generovat reaktivní meziprodukty jako radikály či radikál-ionty. To dále otevírá široké možnosti při syntéze látek. V rámci práce budou prozkoumány možnosti využití elektrochemické oxidace/redukce při syntéze vybraných farmaceuticky aktivních látek. Probíhá ve spolupráci s farmaceutickou firmou.

Seznámení s relevantní odbornou literaturou. Laboratorní činnost - elektrochemická oxidace/redukce vybraných látek (meziproduktů při syntéze aktivních farmaceutických látek) studium za pomoci standardních elektrochemických technik (cyklická voltametrie, potenciostatické/potenciodynamické metody) a analytických technik (chromatografie, nukleární magnetická rezonance, UV-Vis spektroskopie). Provedení preparativní vsádkové/průtočné elektrosyntézy požadovaných produktů.

Místo řešení: Ústav anorganické technologie (105)