2023-105-13

Elektrochemická syntéza diaryljodoniových solí jako vysoce selektivních činidel pro organickou syntézu

Vedoucí práce: Doc. Ing. Tomáš Bystroň, Ph.D.

Diaryljodoniové soli patří mezi mírná vysoce selektivní oxidační činidla. Většina těchto látek je však vysoce nestabilní a je nezbytné je syntetizovat těsně před použitím. Jejich syntéza bývá založena na jodyl a jodosyl sloučeninách, které se připravují obtížně, nebo na oxidaci směsi jodbenzenu a arylu vhodnou peroxokyselinou. Oba tyto přístupy mají řadu nevýhod. Cílem práce bude prozkoumání možnosti syntézy těchto látek přímou elektrochemickou oxidací v nevodném prostředí bez použití oxidačního činidla.

Seznámení s relevantní odbornou literaturou. Laboratorní činnost - studium mechanismu anodické oxidace příslušných derivátů jodbenzenu v nevodném prostředí za použití běžných elektrochemických technik (cyklická voltametrie, potenciostatické/potenciodynamické metody) a analytických technik (potenciometrická titrace, UV-Vis spektroskopie atd.); preparativní vsádkové/průtočné elektrosyntézy požadovaných produktů; na základě získaných poznatků bude provedena syntéza diaryljodoniových solí anodickou oxidací (převážně v nevodném prostředí).

Místo řešení: Ústav anorganické technologie (105)