2023-105-16

Alternativní elektrolyt do středněteplotního palivového článku

Vedoucí práce: Doc. Ing. Tomáš Bystroň, Ph.D.

Konzultant: Ing. Martin Prokop, Ph.D.

Palivové články představují perspektivní technologii budoucího zásobování společnosti energií. Mezi zásadní výhody této technologie patří ve srovnání s tepelnými stroji výrazně vyšší účinnost a zejména pak omezené emise. Tato práce je zaměřena na středněteplotní palivový článek typu PEM (proton exchange membrane), jehož provozní teplota by se měla pohybovat v rozmezí 100 až 200 °C. Základním znakem tohoto typu článku je použití polymerní membrány dopované koncentrovanou H3PO4. H3PO4 však výrazně blokuje rychlost katalytických reakcí na površích elektrod. Navíc při provozu palivového článku podléhá redukci na H3PO3. Cílem této práce je nalezení vhodných náhrad či dopantů, jež by omezily nevýhody H3PO4.

Seznámení s relevantní odbornou literaturou. Laboratorní práce - studium elektrochemického chování vybraných látek ze skupiny organických fosfoniových solí na Pt elektrodě (za pomoci standardních elektrochemických technik); Ověření funkčnosti ve středněteplotním palivovém článku.

Místo řešení: Ústav anorganické technologie (105)