2023-105-17

Studium neutralizace kyseliny sírové z výroby titanové běloby

Vedoucí práce: Ing. Ivona Sedlářová, Ph.D.

Při výrobě titanové běloby vzniká jako vedlejší produkt velké množství zředěné a silně znečištěné kyseliny sírové. Jednou z možností jejího zpracování je neutralizace vápenatými činidly. Cílem této bakalářské práce bude studium neutralizace průmyslové kyseliny sírové a následné stanovení fyzikálně-chemických vlastností neutralizačních produktů.

Student bude pomocí automatického titrátoru sledovat průběh neutralizace reálného vzorku kyseliny sírové do různých oblastí pH a charakterizovat vznikající pevnou fázi jak z hlediska chemických, tak strukturních vlastností. V průběhu své bakalářské práce se seznámí s realizací kinetických experimentů a různými analytickými metodami jako je mikroskopie, laserová difrakce, XRF, XRD ad. Výsledky poslouží k hlubšímu pochopení významného průmyslového procesu.

Místo řešení: Ústav anorganické technologie (105)