2023-105-18

Sledování změny velikosti částic při jejich rozpouštění

Vedoucí práce: Ing. Ivona Sedlářová, Ph.D.

Rozpouštění přírodních surovin představuje v mnoha anorganických výrobách první a pro další postup zásadní technologickou operaci. Pro jeho popis je důležitá znalost změny velikosti částic v průběhu reakce. Tento parametr navíc umožňuje stanovit přibližnou konverzi pevné fáze. Cílem této práce je pro zvolený reakční systém porovnat stupeň konverze získaný ze změny velikosti částic (stanovené pomocí laserové difrakce) s hodnotami zjištěnými experimentálně např. gravimetrickou metodou.

V rámci této bakalářské práce bude studováno rozpouštění přírodních surovin (např. magnezitu, dolomitu, vápence) v kyselině dusičné. Student bude připravovat vzorky částic zreagovaných do různých stupňů konverze a následně je analyzovat pomocí laserové difrakce. Na základě porovnání konverze pevné fáze stanovené z experimentů a vypočtené z distribucí velikosti částic vyhodnotí, pro kterou surovinu lze tuto alternativní metodu stanovení stupně konverze použít. Zjištěná data budou dále využita při výběru vhodné modelové představy sloužící k popisu studované reakce.

Místo řešení: Ústav anorganické technologie (105)