2023-105-25

Příprava komponent MEA pro palivové články typu PEM

Vedoucí práce: Ing. Jakub Mališ, Ph.D.

MEA membrane electrode assembly představuje srdce palivového článku. Může být připravena celou řadou technik, kdy každá technika má své klady a zápory. Cílem je nalezení optimální kombinace materiálů a vhodných podmínek, aby byly získány MEA s co možná nejlepšími parametry. Sledovanými parametry jsou navážka katalyzátorů a jeho homogenní distribuce, celkový elektrický odpor, odpor pro jednotlivé elektrodové reakce a stabilita v čase.

Student se v rámci experimentální práce seznámí s jednotlivými technikami přípravy MEA. Následně bude studovat vliv složení a způsobu nanesení katalytické vrstvy na podkladový materiál na sledované parametry. Student se seznámí s metodami jako je cyklická voltametrie, elektrochemická impedanční spektroskopie a elektronová mikroskopie.

Místo řešení: Ústav anorganické technologie (105)