2023-105-26

Charakterizace katalyzátorů pro palivové články a elektrolyzéry typu PEM

Vedoucí práce: Ing. Jakub Mališ, Ph.D.

Katalyzátory pro PEM palivové články a PEM elektrolyzéry jsou zpravidla na bázi platinových kovů. Dnes již tvoří minoritní část ceny celé technologie, ale při masovém závádění vodíkových technologií do praxe nastane problém s omezenou dostupností. Cílem je snížení navážek platinových kovů v palivových článcích na hodnoty blízké konvenčním katalyzátorům na výfucích spalovacích motorů. Tohoto cíle lze dosáhnout řadou technik jako je optimalizace přípravy katalytické vrstvy, přípravou katalytických částic s pokročilou architekturou, případně použitím slitinových katalyzátorů.

Student se v rámci experimentální práce seznámí s jednotlivými technikami charakterizace katalyzátorů jako jsou cyklická voltametrie, elektrochemická impedanční spektroskopie, elektronová mikroskopie a BET. Pomocí těchto technik bude studovat katalytickou aktivitu a stabilitu v čase nadějných slitinových katalyzátorů na bázi platina-cér, platina-kobalt a platina-nikl.

Místo řešení: Ústav anorganické technologie (105)