2023-105-27

Vliv provozních podmínek na výkon svazku palivových článkků typu PEM

Vedoucí práce: Ing. Jakub Mališ, Ph.D.

Konzultant: Ing. Miroslav Hala

Svazek palivových článků typu PEM poskytuje optimální výkon v relativně úzké oblasti provozních parametrů. Mimo tuto oblast dochází nejprve k poklesu výkonu svazku, následně ke zkrácení životnosti a v krajním případě i k jeho zničení. Vzhledem ke skutečnosti, že svazek palivových článků je nejdražší komponentou celého tehnologického celku, je žádoucí provozovat jej za takových podmínek, aby bylo dosaženo maximálního výkonu po co nejdelší dobu. Jedním z palčivých problémů představuje skutečnost, že jinak se za daných podmínek chovají svazky chlazené vzduchem a jinak svazky chlazené vodou.

Student se v rámci experimentální práce seznámí s různými typy svazků. Následně provede optimalizaci jejich provozních parametrů s cílem dosažení co nejvyššího výkonu. V dalším kroku bude hledat hraniční parametry optimálních provozních podmínek a studovat chování svazku mimo tuto oblast.

Místo řešení: Ústav anorganické technologie (105)