2023-105-28

Využití materiálového a 3D tisku při konstrukci palivového článku

Vedoucí práce: Ing. Jakub Mališ, Ph.D.

Materiálový tisk a 3D tisk představují inovativní metody, které lze použít při masové produkci palivových článků. V současné době jsou intenzivně studovány postupy, jak zvýšit produkční rychlost svazků minimálně o řád. Obě dvě techniky představují zajímavou alternativu k zavedeným postupům zejména v oblastech nanášení katalytické vrstvy na podkladový materiál a při výrobě těsnících materiálů.

Student se v rámci experimentální práce seznámí s různými metodami 3D tisku, které následně využije při přípravě těsnění. Těsnění bude připravovat z komerčně dostupných filamentů a prekurzorů těsnících hmot. Připravené vzorky těsnění budou následně studovány z hlediska mechanických vlastností, chemické odolnosti a těsnících vlastností.

Místo řešení: Ústav anorganické technologie (105)