2023-105-41

Katalytická konverze CO2 na vyšší uhlovodíky

Vedoucí práce: Ing. Milan Bernauer, Ph.D.

Racionální využití CO2 pro výrobu uhlovodíků (například methanu) v sobě skrývá mnohá úskalí, která jsou svázána zejména se zdrojem CO2. Koncentrace CO2 pro jeho následnou katalytickou konverzi na vyšší uhlovodíky musí být vysoká. Při zpracování bioplynu (směs CH4 a CO2, s minoritním obsahem H2S, NH3, H2) pomocí membránových separací vzniká jako vedlejší produkt plyn bohatý na CO2. Takto získaný CO2 může být konvertován reakcí s H2 na CH4, který může být dále využíván jako palivo nebo surovina pro syntézu vyšších uhlovodíků. Tématem této bakalářské práce je studium vhodných katalyzátorů pro methanizační reakci (CO2+H2) zaměřené na jejich syntézu, charakterizaci pomocí metod TGA/DSC, BET, FTIR a samotné katalytické testování.

Student bude během své bakalářské práce syntetizovat vybrané katalytické materiály (např. zeolitické, MOF), které bude následně testovat v laboratorním reaktoru. Zároveň se seznámí s pokročilými experimentálními metodami, vyhodnocováním laboratorních dat a jejich interpretací.

Místo řešení: Ústav anorganické technologie (105)