2023-105-43

Přímá dekompozice methanu

Vedoucí práce: Ing. Milan Bernauer, Ph.D.

Surovinou pro výrobu vodíku parním reformováním je nejčastěji zemní plyn. Jako vedlejší produkt však vzniká skleníkový plyn CO2, který se většinou vypouští do atmosféry nebo se v menším množství po důkladném vyčistění zkapalňuje a někdy i převádí do tuhého stavu. V rámci této práce budou připravovány a testovány katalyzátory pro přímý rozklad methanu na vodík a uhlík. Výhodou tohoto procesu je zamezení tvorby CO2 a tvorba uhlíku, který může najít další uplatnění v průmyslu (např. jako plnivo v gumárenství, sorbent při čistění plynů nebo vod).

Student připraví vzorky katalyzátorů. Připravené katalyzátory budou testovány v procesu přímé dekompozice metanu. Bude studován vliv složení katalyzátorů a procesních parametrů (teplota, tlak) na výtěžek reakce a deaktivaci katalyzátoru.

Místo řešení: Ústav anorganické technologie (105)