2023-105-8

Adsorpce a oxidace H3PO3 na Pt v koncentrované H3PO4 za teplot nad 120 °C

Vedoucí práce: Ing. Martin Prokop, Ph.D.

H3PO4 je v koncentrované formě a za teplot nad 120 °C jedním z nejlepších protonově-vodivých médií, využívaných v membránách pro palivové články. Za určitých podmínek však dochází k redukci H3PO4 na H3PO3, která interaguje s Pt katalyzátorem v elektrodách palivového článku. Přesný mechanismus této interakce a vliv na výkon palivového článku dosud nebyl popsán. Cílem této práce je popsat elektrochemické chování H3PO3 na Pt elektrodě v prostředí koncentrované H3PO4 za teplot nad 120 °C. To zahrnuje studium adsorpce a oxidace H3PO3 na povrchu Pt, s cílem popsat mechanismus této reakce.

Pracovní náplň studenta bude zahrnovat studii interakce povrchu Pt s nižšími oxokyselinami a dalšími sloučeninami fosforu pomocí voltametrických metod, založených na vkládání elektrického potenciálu. To zahrnuje kompletaci měřící aparatury, přípravu superčistých chemikálií a finální charakterizaci elektrochemického chování sloučenin fosforu. Výstupem práce bude popis kinetiky povrchových reakcí sloučenin fosforu na Pt, který bude využit v modelu vysokoteplotního palivového článku typu PEM.

Místo řešení: Ústav anorganické technologie (105)