2023-106-12

Materiálový průzkum germánkých bronzových kolínkovitých spon

Vedoucí práce: Ing. Šárka Msallamová, Ph.D.

Konzultant: doc. Eduard Droberjar,Dr.

Germánské bronzové kolínkovité spony pocházejí z doby římské (2. stol n.l.) a nacházejí se na našem území na třech významných lokalitách. Předpokládá se, že se germánské bronzové kolínkovité spony z jednotlivých lokalit mohou od sebe lišit jak použitým materiálem k jejich výrobě, povrchovou úpravou, nebo i samotným způsobem jejich výroby. Podrobný materiálový průzkum těchto artefaktů nebyl zatím na našem území uskutečněn. Cílem práce bude určit použité materiály popř. způsoby povrchových úprav germánských bronzových kolínkovitých spon a pospat techgnologii jejich výroby. Na základě získaných informací poté porovnat vybrané nálezové lokality mezi sebou a posoudit zda se germánské bronzové kolínkovité spony z jednotlivých lokalit dají pomocí materiálového průzkumu od sebe vzájemně odlišit.

Student bude v rámci experimentální práce provádět přípravu metalografických výbrusů, jejich dokumentaci a vyhodnocení. Bude se také zabývat charakteristikou povrchových vrstev na bronzových artefaktech a vyhodnocením analýz bronzových patin. Metalografický průzkum doplní hodnocením RTG snímků. Porovnáním získaných dat doplněných o historickýcké souvislosti pak student posoudí, zda existují rozdíly mezi germanskými bronzovými kolínkovitými sponami z vybraných nálezových lokalit na českém území.

Místo řešení: Ústav kovových materiálů a korozního inženýrství (106)