2023-106-18

Vlastnosti inovativních intermetalických povlaků připravených práškovou metalurgií

Vedoucí práce: doc. Ing. Alena Michalcová, Ph.D.

Při výběru materiálu pro danou aplikaci je potřeba zohlednit jak vlastnosti materiálu v objemu tak také na jeho povrchu. Pokud povrchové vlastnosti nevyhovují, lze je vhodně upravit povlakováním základního materiálu. Cílem inovativní přípravy povlaků práškovou metalurgií je připravit mechanicky i korozně odolné povlaky z intermetalických sloučenin (sloučeniny dvou kovů vlastnostmi se blížící keramice).

Student bude v rámci experimentální práce provádět přípravu práškových materiálů mechanickým legováním. U práškových i zkompaktizovaných vzorků bude student charakterizovat mikrostrukturu připravených materiálů a základní mechanické vlastnosti (např. tvrdost materiálu).

Místo řešení: Ústav kovových materiálů a korozního inženýrství (106)