2023-106-20

Slinuté silicidy jako nový materiál pro obráběcí nástroje

Vedoucí práce: doc. Ing. Pavel Novák, Ph.D.

Slinuté karbidy, známé třeba pod názvem Vidium, jsou běžně používané na různé obráběcí nástroje, například vrtáky do zdiva. Obsahují však W a Co, které jsou pro Evropu obtížně dostupné. V této práci bude vyvíjena náhrada těchto materiálů - slinuté silicidy. Tvrdou fází bude silicid železa, který bude v laboratoři syntetizován, a houževnatým pojivem bude ocel. Tyto složky v podobě prášků budou smíseny v různých poměrech a slinuty. Budou testovány mechanické a tribologické (otěrové) vlastnosti produktů.

Student bude v rámci experimentální práce provádět laboratorní syntézu silicidu železa, slinování směsí prášků a charakterizaci produktů (rozbor mikrostruktury, měření tvrdosti a odolnosti proti otěru).

Místo řešení: Ústav kovových materiálů a korozního inženýrství (106)