2023-106-21

Intermetalická pojiva pro tvrdé kompozity

Vedoucí práce: doc. Ing. Pavel Novák, Ph.D.

Ve slinutých karbidech, ale také v kompozitech s diamatovými částicemi, se jako pojivo využívá kobalt. Ten je pro Evropu obtížně dostupný, protože se tu netěží ani nevyrábí. Tato práce uvažuje náhradu kobaltu pojivem, které bude tvořeno intermetalickými sloučeninami niklu s hliníkem, tzv. aluminidy. Ty budou připravovány tak, že částice výztuže (keramické částice) budou povlakovány niklem, povlakované částice se následně smísí s hliníkem, slisují a za tepla dojde ke zreagování niklu s hliníkem za vzniku intermetalických sloučenin. Výsledkem bude kompozit tvořený keramickými částicemi s aluminidovým pojivem. Budou testovány mechanické vlastnosti (tvrdost a odolnost proti opotřebení) a mikrostruktura získaných produktů. Výsledné vlastnosti budou porovnány s kompozitem s kobaltovým pojivem.

Student v rámci práce provede chemické povlakování keramických částic niklem, smísení s hliníkovým práškem a reaktivní slinování v laboratorní peci. Rovněž připraví metalografické výbrusy, na kterých vyhodnotí mikrostrukturu. Na připraveném povrchu dále provede měření tvrdosti a zkoušky odolnosti proti opotřebení.

Místo řešení: Ústav kovových materiálů a korozního inženýrství (106)