2023-106-22

Zlepšení užitných vlastností slitin zinku uvažovaných pro aplikace v medicíně využitím alternativních postupů přípravy slitin metodami práškové metalurgie.

Vedoucí práce: Ing. Jiří Kubásek, Ph.D.

Konzultant: Ing. David Nečas

Slitiny zinku mají velký potenciál pro aplikaci jako biodegradovatelné implantáty určených k fixaci zlomenin, či zprůchodnění trubicovitých orgánů v podobě stentů. Prášková metalurgie se nabízí jako vhodná metoda přípravy těchto materiálů vedoucí ke zlepšení mechanickým i korozních vlastností. Cílem práce bude připravit vybrané slitiny zinku postupy zahrnujícími mechanické legování, sintraci v plazmatu a kompaktizaci prášků metodou extruze a hodnocení výsledné mikrostruktury a mechanických vlastností těchto materiálů.

Student se v rámci práce bude podílet na přípravě materiálů mechanickým legováním z kovových prášků a dále na provádění nezbytných prací v souvislosti s hodnocením mikrostruktury, korozních a mechanických vlastností.

Místo řešení: Ústav kovových materiálů a korozního inženýrství (106)