2023-106-23

Slitiny hořčíku s vysokou zápalnou teplotou připravené postupy práškové metalurgie

Vedoucí práce: Ing. Jiří Kubásek, Ph.D.

Konzultant: Ing. Klára Hosová

Slitiny hořčíku mohou nalézt širší uplatnění v kabinovém prostoru letadel, což přinese snížení celkové hmotnosti a tedy související úsporu paliva. Hlavním požadavkem pro takové aplikace je však vysoká zápalná teplota a dobré mechanické vlastnosti. Z ekonomického hlediska nejsou ideálními kandidáty slitiny hořčíku obsahující kovy vzácných zemin, které jinak požadovaná kritéria mohou splňovat. Vývoj se naopak orientuje na využití klasických legujících prvků (Al, Ca, Zn) a aplikaci postupů práškové metalurgie. V rámci této práce budou navrženy a připraveny slitiny hořčíku s uvedenými legujícími prvky popsány spojitosti mezi mikrostrukturou, mechanickými vlastnostmi a zápalnou teplotou.

Student se v rámci práce bude podílet na přípravě materiálů mechanickým legováním z kovových prášků a dále na provádění nezbytných prací v souvislosti s hodnocením mikrostruktury, mechanických vlastností a zápalné teploty.

Místo řešení: Ústav kovových materiálů a korozního inženýrství (106)