2023-106-26

Kompozitní slitiny s vysokou entropií a možnost jejich cílené přípravy s ohledem na požadované mechanické vlastnosti

Vedoucí práce: Ing. Filip Průša, Ph.D.

Konzultant: Ing. Tomáš Mates, Ph.D.

Slitiny s vysokou entropií nabízejí samy o sobě poměrně významnou řadu unikatních vlastností, mezi které patří například vysoká tvrdost, pevnost, korozní odolnost. Obvykle ale slitiny s vysokou pevností vykazují velmi omezenou plasticitu. Cílem práce bude připravit nový kompozitní slitinový systém, který překoná tento nedostatek a bude charakterizován jak vysokou tvrdostí a pevností, tak i dostatečnou plasticitou.

Student připraví jednotlivé slitinové systémy pomocí mechanického legování a provede jejich homogenizaci mechanickým mletím. Následně budou tyto kompozitní materiály slinuty v plazmatu a bude studována jejich mikrostruktura, fázové složení a mechanické vlastnosti. Bude ověřen vliv poměru jednotlivých vstupních slitin na výsledné vlastnosti.

Místo řešení: Ústav kovových materiálů a korozního inženýrství (106)