2023-106-5

Vodík v zemním plynu a nebezpečí vodíkem vyvolaného zkřehnutí oceli

Vedoucí práce: Ing. Tomáš Prošek, Ph.D.

Konzultant: Ing. Darya Rudomilova

Přebytky elektrické energie z obnovitelných zdrojů lze ukládat do elektrolyticky vyráběného zeleného vodíku. Vzhledem k problematickému uskladňování vodíku se plánuje jeho vtlačování do stávajících plynovodů na zemní plyn. Z bezpečnostního pohledu je nyní třeba ověřit, zda směs zemního plynu a až 20 % vodíku nezpůsobí poškození ocelových portubních systémů mechanismem vodíkem vyvolaného praskání.

Na základě elektrochemických experimentů a zkoušek v tlakovém vodíku v autoklávech student ověří, jaké množství vodíku vstupuje do struktury používaných uhlíkových ocelí v závislosti na stavu povrchu, korozivitě prostředí, typu oceli a přítomnosti defektů. Student analyticky stanoví množství vodíku a jeho vliv na mechanické vlastnosti ocelí.

Místo řešení: Ústav kovových materiálů a korozního inženýrství (106)