2023-106-9

Korozní chováni NiTinolu v modelovém prostředí lidského těla

Vedoucí práce: doc. Ing. Jaroslav Fojt, PhD.

Konzultant: Ing. Vojtěch Hybášek, Ing. Jitřenka Jírů

NiTinol je ekviatomární slitina niklu a titanu, která vyniká řadou vlastností, jako je tvarová paměť a superelasticita. Díky tomu nachází široké uplatnění v medicíně, zejména ve formě stentů. Selhání stetnu může vést v extrémních případech až ke smrti pacienta. Z tohoto důvodu je nezbytné zvýšit korozní odolnost NiTi v daném prostředí. Cílem práce bude popsat korozní chování NiTi v prostředích trávicího traktu, případně určit postupy zvýšení korozní odolnosti.

Náplní práce studenta bude měřit korozní odolnost NiTi v prostředí simulovaných žaludečních a žlučových šťav. Využity budou elektrochemické techniky založené na stejnosměrném proudu. Dále bude student upravovat povrchy NiTi drátu za účelem zvýšení korozní odolnosti.

Místo řešení: Ústav kovových materiálů a korozního inženýrství (106)