2023-107-10

Příprava a charakterizace bioaktivních sol-gel povlaků na porézním titanu

Vedoucí práce: Ing. Diana Horkavcová, Ph.D.

Cílem práce je upravit povrch inertního porézního materiálu tak, aby vykazoval bioaktivitu, důležitou vlastnost pro medicínské aplikace. Jednou z možností je tvorba povlaků metodou sol-gel, technikou dip-coating. Schopnost takto upraveného substrátu vytvářet na svém povrchu apatitovou vrstvu bude testováná expozicí v simulované tělní tekutině za podmínek simulujících živý organizmus.

Student/tka bude připravovat titaničitý sol obohacený o vápenaté a fosforečnanové prvky a následně ho nanášet na porézní titan technikou dip-coating. Po tepelné úpravě povlečených substrátů bude jejich bioaktivitu testovat in vitro testem. Pro charakterizaci povlaků bude použitá optická a elektronová mikroskopie a rentgenová difrakční analýza.

Místo řešení: Ústav skla a keramiky (107)