2023-107-11

Hodnocení dekorů skla z archeologických výzkumů ve vztahu ke konzervačním zásahům

Vedoucí práce: Ing. Zuzana Zlámalová Cílová, Ph.D.

Pro skleněné předměty se používá řada dekorativních technik, ať už mechanických nebo technik vytvářejících barevné vrstvy na skle. Předmětem práce bude popis dekorů u souboru archeologického skla, studium jejich dochování a zhodnocení možných konzervátorských postupů vzhledem ke stavu předmětu, resp. dekoru.

Student v rámci práce zdokumentuje jednotlivé dekory pomocí optické mikroskopie. V případě nanesených barevných vrstev bude proveden rozbor a jeho vyhodnocení. Diskutováno bude složení malby v souvislosti s chemickou odolností této vrstvy. V neposlední řadě budou testovány možnosti čištění tohoto archeologického materiálu.

Místo řešení: Ústav skla a keramiky (107)