2023-107-31

Určení velikosti krystalitů a studium růstu zrn nanokrystalické fosfátové biokeramiky pomocí rentgenové difrakce

Vedoucí práce: prof. Dr. Dipl.-Min. Willi Pabst

Konzultant: Ing. Petra Šimonová

Velikost zrn, resp. krystalitů, ovlivňuje mechanické a jiné vlastnosti keramiky, včetně biokeramiky na bázi nanokrystalického hydroxyapatitu. Jedna z účinných metod k určení průměrné velikosti zrn (krystalitů) nanokrystalických materiálů je rentgenová difrakce (rozšíření reflexů). Tato metoda je zde aplikována na biokeramiku na bázi nanokrystalického hydroxyapatitu.

Student bude připravovat keramické vzorky na bázi nanokrystalického hydroxyapatitu uniaxiálním lisováním a konvenčním výpalem na různé teploty a s různou dobou výdrže na maximální teplotě, vyhodnocovat difraktogramy, provádět příslušné výpočty a interpretovat získané výsledky.

Místo řešení: Ústav skla a keramiky (107)