2023-107-42

Charakterizace destilační aparatury z 16. století

Vedoucí práce: Doc. Ing. Alexandra Kloužková, CSc.

Konzultant: Ing. Pavla Dvořáková

Jedním ze základních úkonů práce s archeologickými nálezy je jejich archeometrický průzkum. Jeho součástí je v případě keramiky charakterizace a hodnocení stability střepových hmot a glazur. Získané výsledky jsou pak vstupními parametry pro restaurátorský/rekonzervační zásah a volbu materiálů. Cílem práce je průzkum destilační aparatury z 16. století nalezené v Kapli Všech svatých v r. 1925 na Pražském hradě.

Náplní práce studenta bude průzkum střepových hmot a glazur obou částí aparatury - pícky i destilačního víka pomocí optických, rentgenových a termických analýz. V první fázi bude provedena dokumentace a odběr vzorků, které budou následně upraveny pro provedení vybraných analýz. Výsledky a jejich interpetace bude porovnána s publikovanými daty, získanými literární rešerší, která bude předcházet experimentální práci.

Místo řešení: Ústav skla a keramiky (107)