2023-107-6

Sledování kinetiky uvolnování stříbra z bioskla

Vedoucí práce: Doc. Dr. Ing. Dana Rohanová

Konzultant: Ing. Karolína Opavová

Dnes je trendem vmíchávat do skel určených k implantacím (bioskel) kovové i nekovové prvky za účelem vylepšení terapeutických nebo antibakteriálních vlastností. Ukazuje se ovšem, že přídavek již 1 hm% kovového prvku může změnit rychlost rozpouštění bioskla nebo i tvorbu apatitové vrstvy na jeho povrchu. Cílem práce je optimalizace množství Ag v bioskle vzhledem k jeho antibakteriálním vlastnostem.

V rámci práce student připraví sérii bioskel s různou koncentrací Ag. Vzorky naloží do roztoku SBF (Simulated Body Fluid) a ve výluzích bude v určených časových intervalech anlyzovat uvolněné prvky (metoda ICP-OES, UV-VIS spektrofotometrie) a měřit pH. Materiál bude studován pomocí optické mikroskopie, SEM/EDS, XRD a XRF. Výsledkem bude stanovení minimální a maximální koncentrace Ag v bioskle.

Místo řešení: Ústav skla a keramiky (107)