2023-108-17

Interkalace nionogenního léčiva do struktury podvojného vrstevnatého hydroxidu

Vedoucí práce: prof. Ing. František Kovanda, CSc.

Práce souvisí s vývojem pevných lékových forem, kdy jsou léčiva nerozpustná ve vodě zabudována do anorganických nosičů. Podvojné vrstevnaté hydroxidy se často používají jako hostitelské struktury k interkalaci organických složek ve formě aniontů, avšak zabudování neionogenních molekul je obtížnější. Cílem práce je interkalovat do hostitelské struktury léčivou látku, která netvoří anionty a není rozpustná ve vodě, a ověřit její zpětné uvolnění z pevné fáze.

Náplní práce studenta bude příprava hostitelské struktury (podvojného vrstevnatého hydroxidu Mg-Al), její převedení do formy koloidní disperze a následná příprava produktu interkalovaného léčivem samouspořádáním z koloidní disperze přidané do roztoku léčiva v organickém rozpouštědle. Úkolem studenta bude nalézt vhodný postup a reakční podmínky pro přípravu interkalátu, provést jeho analýzu běžnými instrumentálními technikami a pomocí disolučních testů ověřit zpětné uvolnění léčiva z interkalovaného produktu do roztoků simulujících tělní tekutiny.

Místo řešení: Ústav chemie pevných látek (108)