2023-108-18

Stabilita metal-organických sítí vhodných pro houbovou krystalografii v ternárních směsích rozpouštědel

Vedoucí práce: Ing. Václav Eigner, Ph.D.

Houbová krystalografie spočívá v napouštění špatně krystalizujících látek do krystalických metal-organických sítí. Analýzou vzniklého krystalu je možné získat strukturní informaci o látce v krystalu napuštěné. Podrobnou analýzou stability základní sítě v ternárních směsích rozpouštědel bude možné zvolit vhodnější napouštěcí podmínky pro studované látky a tím zvýšit úspěšnost zabudování studované látky do nosné sítě.

V rámci práce bude student připravovat krystaly metal-organických sítí metodou pomalé difuze. Připravené krystaly bude poté aktivovat v cyklohexanu. Krystaly aktivované i neaktivované budou uloženy v připravených ternárních směsích rozpouštědel a míra jejich degradace bude určována pomocí optických metod a difrakční analýzy.

Místo řešení: Ústav chemie pevných látek (108)