2023-108-3

Odpadní materiály na podporu zádrže vody v krajině

Vedoucí práce: doc. Ing. Barbora Doušová, CSc.

Některé anorganické i organické odpadní materiály (práškový stavební odpad, jíly, biochar, lignin) jsou schopné absorbovat a zadržovat ve srovnání s půdami a sedimenty velké množství vody. Smísení těchto materiálů s vybranými půdami formou řízeného přídavku mohou ovlivnit vysychání půd, které se stává vzhledem ke stále častěji se vyskytujícím "suchým obdobím", a celkově nižším srážkovým úhrnům zásadním ekologickým problémem. Metoda přídavku materiálu s vysokou nasákavostí do ekosystému může významně přispět k lepšímu hospodaření s vodou a vyrovnání vodního cyklu.

Student se bude v rámci experimentální práce zabývat měřením struktrurních, povrchových a chemických vlastností materiálů - analýzou pevné fáze (semikvantitativní chemické složení, povrchový náboj, velikost částic), analýzou vodných výluhů (obsah alkálií, Fe a dalších významných prvků) a měřením nasákavosti odpadních materiálů a připravených směsí. V rámci práce si osvojí některé metody analýzy pevné fáze (RTG difrakci, RTG fluorescenci, měření pH (ZPC) a stanovení koncentrací vybraných prvků v roztoku (UV-VIS spektrofotometrie, atomová fluorescenční spektrometrie HG-AFS).

Místo řešení: Ústav chemie pevných látek (108)