2023-108-4

Charakterizace a využití biocharu jako perspektivního odpadního materiálu na bázi organického uhlíku

Vedoucí práce: doc. Ing. Barbora Doušová, CSc.

Biochar je produkt s vysokým obsahem uhlíku (dřevo, hnůj, listy) vyrobený termálním rozkladem organického materiálu za omezeného přístupu vzduchu a teploty v rozmezí 300 – 1000 °C, takže postupem, který simuluje starověkou výrobu dřevěného uhlí. Jednou z významných vlastností biocharu je vázat na sebe rizikové prvky a ovlivnit vodní hospodářství půdního systému. Cílem práce bude charakterizovat různé typy biocharu a porovnat jejich adsorpční vlastnosti vzhledem k vybraným kontaminantům zatěžujícím životní prostředí. Získané výsledky pomohou zhodnotit možné využití tohoto materiálu v sanačních technologiích.

Student se bude v rámci experimentální práce zabývat přípravou povrchově modifikovaného biocharu (modifikace Fe a Mn) a másledně charakterizací struktrurních, povrchových a chemických vlastností původního a modifikovaného materiálu pomocí RTG difrakce, RTG fluorescence, stanovení povrchového náboje a specifického povrchu. Dále bude měřit adsorpci vybraných těžkých kovů (Zn, Cd, Pb) a anionických kontaminantů (As, Sb, Cr) na původní a modifikovaný biochar. Pro analýzu sledovaných prvků v roztoku budou využity metody atomové absorpční spektrometrie (AAS), UV-VIS spektrofotometrie a atomové fluorescenční spektrometrie (HG-AFS).

Místo řešení: Ústav chemie pevných látek (108)