2023-108-5

Záchyt a biodostupnost arsenu a antimonu v kontaminovaných půdách

Vedoucí práce: doc. Ing. Barbora Doušová, CSc.

Arsen (As) a v současnosti i antimon (Sb) patří k toxickým prvkům ohrožujícím lidské zdraví a životní prostředí. Oba tyto prvky se zachycují v půdách, z kterých pak mohou být uvolňovány do povrchových a podzemních vod. Množství a stabilita zachyceného As nebo Sb závisí na půdních částicích, ke kterým je vázán, ale také na fyzikálně chemických podmínkách půdního systému a aktuálním počasí. Cílem práce bude prověřit záchyt obou toxických prvků pomocí sorpčních experimentů, a jejich biodostupnost na základě simulovaných loužicích procesů. S využitím získaných dat bude možné charakterizovat základní faktory ovlivňující stabilitu As a Sb v půdách a odhadnout tak možné riziko daného systému pro okolní prostředí a živé organismy.

V rámci experimentální práce bude student měřit adsorpce As a Sb z modelových roztoků na vybrané sorbenty potenciálně přítomné v půdách a reálné půdy za různých podmínek (pH, teplota, redox prostředí). Sorpční parametry budou vyhodnoceny Langmuirovým a Freundlichovým modelem, bude proměřena kinetika sorpce. V druhé části práce budou identické sorbenty a půdy po sorpci podrobeny řízenému loužení do vodných systémů. V práci budou využity metody RTG difrakce, RTG fluorescence, měření pH (ZPC) a specifického povrchu pro analýzu pevné fáze, a UV-VIS spektrofotometrie, atomová absorpční spektrometrie (AAS) a atomová fluorescenční spektrometrie (HG-AFS) pro stanovení koncentrace prvků v roztoku.

Místo řešení: Ústav chemie pevných látek (108)